Vyvážená strava je základem pro fyzické zdraví, duševní pohodu i atraktivní vzhled. Jídlo by pro nás ale měla být zároveň zábava či alespoň příjemný zážitek. Nechávejte si na něj proto dostatek času, vychutnávejte si ho, zkoušejte nové recepty a experimentujte. A pokud náhodou máte rádi země Středomoří, máme pro vás dobrou zprávu: středomořská strava vyniká nejen zdravou skladbou potravin a pestrostí, ale podle výzkumů je navíc vhodná i při hubnutí či diabetu.
Pokud si o dovolené rádi pochutnáváte na středomořské stravě a vyhovuje vám, zkuste vařit podobně i doma. Studie prováděné v Itálii a Německu totiž prokázaly, že středomořská, na sacharidy chudá strava pomáhá rychleji zhubnout a udržovat stabilní hladinu krevního cukru. Je tedy ideální především pro ty, kdo preferují nízkosacharidovou stravu, ať už v souvislosti s nadváhou či diabetem 2. typu. Vytvořit si zdravé stravovací návyky by vám ale měla pomoci i následující doporučení:
Největší část všeho, co za den sníme, by měla tvořit rostlinná strava. Ta obsahuje vitamíny, minerály, vlákninu a tzv. sekundární rostlinné látky, z nichž mnohé vynikají antioxidačním a protizánětlivým či protinádorovým účinkem. Ovoce a zeleninu bychom měli denně konzumovat v množství odpovídajícím alespoň pěti hrstem. Důležité je kupovat je vždy čerstvé a zeleninu pak vařit pouze krátce a šetrně: zachováme tím nejen její přirozenou chuť a barvu, ale i většinu živin.
Každý den bychom měli zkonzumovat alespoň 30 gramů vlákniny, ideálně ve formě celozrnných výrobků. Nestrávené zbytky potravy hrají důležitou roli v našem metabolismu – mimo jiné snižují hodnoty krevních tuků a pomáhají tělu vylučovat cholesterol. Maso bychom měli jíst pouze v malém množství, jednou až dvakrát týdně je ale vhodné dopřát si rybu: zásobí nás zdravými omega-3 mastnými kyselinami, kvalitní bílkovinou, jódem a selenem.
Pozor na tuk skrytý v masných a mléčných výrobcích či pečivu, nemluvě o produktech rychlého občerstvení. Denně by nám mělo stačit 60 až 80 gramů tuku. K těm zdravým patří například řepkový a lněný olej. Nenasycené mastné kyseliny získáme ve větším množství třeba z avokáda, ořechů a tučných ryb, jako je makrela či losos.
Naučte se používat více druhů koření a bylinek – je to mnohem zajímavější a zdravější způsob dochucování pokrmů než cukr nebo sůl. Ty naopak používejte s mírou. Bylinky využívejte také ve formě čaje (bylinkový čaj je energeticky chudý nápoj). Nezapomínejte, že denně byste měli vypít okolo dvou litrů tekutin, především čisté vody.