Kdo nehubne, nejí, co jeho tělo potřebuje, aneb kdy jste naposledy měli ten skutečný příjemný hlad?

Strava, která je pro naše tělo prospěšná a napomáhá jeho zdravému vývoji, obsahuje čtyři základní složky: bílkoviny, tuky, sacharidy a zeleninu. Výživově dobře poskládaný jídelníček je nezbytný pro správné nastavení celé řady procesů v těle – od udržení optimální hmotnosti přes hormonální rovnováhu až po brzdění zánětlivých reakcí, které mohou vést k závažným onemocněním či dlouhodobým chronickým potížím. Tělo každého z nás má své individuální požadavky, přesto však téměř všichni konzumujeme příliš mnoho jednoduchých sacharidů (cukrů) v průmyslově zpracovaných produktech. Naše tělo potřebuje všechny čtyři zmiňované složky, důležité jsou však jejich druhy a vzájemné poměry. Tak totiž získá ze stravy všechny důležité živiny a nemusí bojovat s nadváhou.

Bílkoviny

Bílkoviny (proteiny) jsou základními stavebními kameny našeho organismu, bez kterých se neobejde žádná buňka v našem těle. Potřebujeme je pro správné fungování svalů, kostí, kůže i vnitřních orgánů včetně mozku. Skládají se z více než dvaceti různých aminokyselin, z nichž osm si naše tělo neumí vyrobit samo: musíme mu je tedy dodávat v potravě. Jedná se o esenciální aminokyseliny, přičemž běžným zdrojem všech osmi je obyčejné slepičí vejce. Bílkoviny můžeme získat jak z živočišných, tak z rostlinných produktů: například z masa, mléka, ryb, sýrů, luštěnin, ořechů či semen.

Tuky

Tuky v těle fungují jako dlouhodobé zásobárny energie (jejich energetická hodnota je mnohem vyšší než v případě bílkovin i sacharidů) a jsou nezbytné pro stavbu buněčných membrán. Nenahraditelnou roli hrají také při vstřebávání vitamínů A, E, D a K, které nejsou rozpustné ve vodě. I v případě tuků existují takové, které si náš organismus nedokáže sám vytvořit: jsou to například nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6. Jejich dobrými zdroji jsou tučné mořské ryby (omega-3), listová zelenina, ořechy či slunečnicový olej (omega-6).

Sacharidy

Na rozdíl od tuků jsou sacharidy rychlým zdrojem energie, umí tedy rychle „zahnat hlad“, což je jedním z důvodů, proč jich současný člověk konzumuje nadbytek. Jde o jednoduché cukry, které se už chvíli po konzumaci dostanou ve formě glukózy do krevního řečiště. Tzv. přidané cukry do sebe vedle různých sladkostí dostáváme i z potravin, které jako zdroj cukru na první pohled nepůsobí: například omáčky či některé uzeniny. Velkým zdrojem sacharidů (v tomto případě fruktózy) je také ovoce, které tak může zastoupit dezert místo klasického zákusku. Na rozdíl od bílkovin a tuků však neexistují žádné esenciální sacharidy, které by náš organismus potřeboval získat zvnějšku.

Zelenina

Zelenina je důležitým zdrojem vitamínů, vlákniny a minerálů. Ve srovnání se zeměmi jižní Evropy jí však v České republice konzumujeme asi o polovinu méně. Zelenina, která je bohatá na antioxidanty, přitom pomáhá bojovat proti volným kyslíkovým radikálům, které poškozují buněčné struktury, a umožňují tak například rozvoj nádorových onemocnění. Neplatí, že nejlepší účinky má vždy zelenina syrová. Některé zpracované produkty mohou do těla uvolnit antioxidanty lépe než ve své syrové podobě. Zelenina má navíc tu výhodu, že díky nízké energetické hodnotě ji můžeme bez obav konzumovat ve větším množství v každém jídle.