Proč nemíchat bílkoviny?

Proteiny jsou hlavním stavebním kamenem všech buněk v našem těle a jsou pro nás nepostradatelné . Při některých dietních programech se občas na jejich důležitost zapomíná a hledí se výhradně na snížení energetického příjmu. Možná i proto, že mnoho lidí vlastně ani neví,  které potraviny bílkovinu obsahují a jaká je jejich biologická využitelnost. I při dodržování redukčních programů a snížení množství přísunu sacharidů a tuků, musíme tělu dodat nesnížené množství bílkovin, aby všechny procesy v těle mohly probíhat správně a buňky se mohly plnohodnotně regenerovat a tvořit. K tomu potřebují nejen dostatečné množství proteinu ze stravy, ale hlavně takové druhy bílkovin, které tělo zásobí všemi esenciálními aminokyselinami. Aminokyseliny jsou základní stavební složky bílkovin. Jejich biologická hodnota je ovlivněna limitní aminokyselinou.  Tělo může využít jen takové množství všech esenciálních aminokyselin, které limituje nejméně obsažená z nich.
Můžeme si to představit jako stavbu plotu z latěk: plot může být jen tak vysoký, jako je nejkratší laťka, kterou máme k dispozici. Kombinováním bílkovin můžeme ovlivnit jejich biologickou hodnotu pozitivně, ale bohužel i negativně. Výhodné kombinace bílkovin jsou často kombinace rostlinné a živočišné bílkoviny, přičemž hraje důležitou roli i poměr kombinovaných potravin.
Takže například: Vejce má biologickou hodnotu 100. Brambory 76. V kombinaci 34% vejce a 66% brambory dosáhnou biologickou hodnotu 136, tedy navýšení. Stejně jako například kombinace tvaroh +brambory, mléko + ovesné vločky a jiné. Nepřekvapí nás, že tyto kombinace se v jídelních plánech Metabolic Balance občas objevují.
V praxi je samozřejmě prakticky nemožné si vypočítávat vhodné npoměry a kombinace bílkovin.
Abychom předešli tomu, že bude díky nevhodným kombinacím docházet ke snižování biologické hodnoty, dodržujeme pravidlo jedné bílkoviny na jedno jídlo. Dále volíme potraviny s vysokou biologickou hodnotou. Nevyužité aminokyseliny musí totiž tělo zmetabolizovat a vyloučit, čímž může – velmi zjednodušeně řečeno – docházet k nadměrné tvorbě močoviny, zatěžování ledvin a překyselení organismu.

A proč neopakovat bílkoviny v jednom dni?

Jak jsme si řekli, využití aminokyselin z bílkovin závisí na množství nejméně zastoupené esenciální aminokyseliny. V praxi to znamená, že se jich do proteinů zabuduje jen tolik, kolik je nejméně zastoupené esenciální aminokyseliny. Tato limitující aminokyselina je ale u různých druhů bílkovin odlišná. U obilovin to bývá například esenciální aminokyselina lysin, u luštěnin methionin, atd.  Abychom tělu dodali dostatečné množství všech esenciálních kyselin, je důležité druhy bílkovin střídat.
A přiznejme si to otevřeně: kolik z nás má tendenci opakovat dokolečka tři různá jídla... Tomu se snažíme v jídelníčcích předcházet a zaručit tak pestrý, vyvážený a dostatečný přísun nejen esenciálních aminokyselin, ale všech živin.

 

Kde všude najdeme proteiny:

  • maso (včetně šunky, sušeného či uzeného masa, i pštrosí maso),
  • drůbež (všechna opeřená zvířata – kromě pštrosa),
  • ryby,
  • mořské plody,
  • výrobky z kravského mléka (sýr, smetana, jogurt),
  • výrobky z ovčího a kozího mléka (sýr, smetana, jogurt),
  • houby (pouze hlíva ústřičná a shiitake, ostatní houby patří k zelenině),
  • vejce,
  • ořechy a semínka,
  • klíčky a výhonky,
  • luštěniny,
  • sója a sójové výrobky.