Jaro se letos ohlásí už 20. března díky přestupnému roku. Dny se prodlužují, sluníčko můžeme spatřit stále častěji, a hlavně příroda se probouzí. Je načase tomu přizpůsobit i jídelníček. Zařaďme do něho více semínek a klíčků, které jsou mimořádně zdravé a chutné. Jak na to?

Čerstvé klíčky jako dokonalý životabudič


Tělo potřebuje po zimě vzpruhu. Kromě sportu a dostatku spánku bychom si měli dopřát zdravou a vyváženou stravu. A právě klíčky patří mezi malý zázrak v kuchyni. Už samotné semínko je mimořádně zdravé. Jakmile naklíčí, roste podíl využitelnosti minerálů a stopových prvků.  Klíčky obsahují cenné enzymy důležité pro správné fungování organismu, posilují imunitu i psychiku. A navíc jsou k dostání po celý rok.

Klíčky nejsou v jídelníčku žádnou novinkou. Už ve staré Číně před 5 000 lety nechávali lidé klíčit sójové boby. Na pěstování výhonků nedali dopustit také staří Aztékové a Inkové.

Klíčky dodají našemu tělu:

  • vitamíny B, C
  • minerály, jako například vápník, hořčík, selen, draslík, železo a fosfor
  • chlorofyl, který má regenerační a detoxikační vlastnosti
  • aminokyseliny pro podporu imunitního systému 
  • podporují metabolismus
  • mají čistící efekt

Klíčky lze vypěstovat doma

Naklíčená semínka představují nutriční bombu. Navíc si je můžete vypěstovat v pohodlí domova. Není to nikterak složité a výsledek za to stojí. Semínka pořídíte v každé zdravé výživě nebo ve specializovaných obchodech. Důležité je, aby byla určena k naklíčení, nikoliv k sadbě. 
Pokud se rozhodnete nechat naklíčit luštěniny a obiloviny, pak budete potřebovat větší zavařovací sklenici, nebo speciální misku, která zajistí optimální klima. Nejprve je důležité nechat semena pár hodin ponořená ve vodě, ideálně přes noc, aby dostatečně nabobtnala. Poté je vyjměte a nechte okapat.

Zásadou správného klíčení je, aby semínka nebyla neustále ponořená ve vodě, ale zároveň měla dostatek vlhkosti. Můžete si tedy pořídit speciální misku nebo sklenici, která zajistí optimální klima. Další možností je obyčejná miska s vodou, do které vložíte cedník se semínky. Úrodu můžete sklízet za pár dnů. 

Patrně nejsnazší je na klíčení řeřicha setá. Vystačíte si pouze s miskou a vatou, kterou budete neustále udržovat vlhkou. Řeřicha roste rychle a do týdne můžete sklízet první výhonky. Takto snadno lze nechat naklíčit semena, která mají zelené výhonky. Tedy jetel, vojtěšku a hořčici. 
Jakmile budou klíčky hotové, vsypte je na cedník, propláchněte čistou vodou a po okapání vložte do lednice ideálně v uzavíratelné dóze. Nemusíte je spotřebovat hned, v lednici vydrží až týden.

Jak na to? Stačí se držet těchto zásad:

  • velikost otvorů klíčící misky nebo sklenice by neměla být větší než velikost samotných semínek
  • semínka potřebují dostatek vody, klíčky je vhodné 2x až 3x denně proplachovat čistou vodou
  • klíčkům se nejlépe daří v pokojové teplotě v šeru nebo v pološeru
  • jednotlivá semínka by měla mít dostatek vzduchu

Existuje ještě další forma klíčení, které se říká microgreens. Spočívá v tom, že semínka klíčí na pevné podložce (může to být zemina, kompost nebo na speciální podložce). Tyto semínka mají na rozdíl od klíčků listy a obsahují ještě více vitamínů a cenných látek než klasické klíčky.

Jak využít klíčky v kuchyni?

Konzumovat můžeme nejen klíčky, ale také výhonky. Rozdíl je pouze ve velikosti. Klíčky jsou určeny ke konzumaci dříve než výhonky. Například u čočky lze sklízet klíčky po třech dnech, výhonky přibližně za šest dní. Některé výhonky bychom před použitím měli vařit, například cizrnu.

Každá naklíčená rostlinka má svou specifickou chuť. Nejvíce vitamínů si klíčky uchovají v syrovém stavu. Oblíbené jsou naklíčené ředkvičky, luštěniny, klíčky munga, brokolice, rukola, řeřichy, vojtěšky, pšenice, pohanka, rýže a mnoho dalších. Fantazii se meze nekladou.

Vypěstované klíčky můžete přidávat do salátů. Výborné jsou také do pomazánek nebo jimi ozdobit sendvič. Můžete je přidávat i do polévek, případně do omáček. V polévce jsou obzvlášť chutné klíčky fazolky munga, které ji osvěží a dodají šmrnc. Můžete je také rozmixovat do zeleninového smoothie.

Konzumujte klíčky i s kořínky, ve kterých je ukryto nejvíce cenných látek. Klíčky jsou dobře stravitelné a ocení je i lidé, kteří touží zhubnout.