Často slýcháme, že strava se skládá především z bílkovin, sacharidů a tuků. Jaké jsou ale jejich vhodné kombinace? Může se stát, že máme na talíři vlastně samé zdravé věci, a přesto by s námi nutriční specialista nebyl příliš spokojený? A dá se pomocí stravy účinně zpomalovat stárnutí? Odborná výživová poradkyně Barbora Wolfová Balcarová je přesvědčena, že ano.
Zdravá strava je základ našeho zdraví, a to nejen v čistě fyzické rovině. Strava má totiž mimo jiné velký vliv také na to, jak se cítíme, jak dobře se nám v noci spí a kolik máme energie. „Správně nastavená strava by měla splňovat čtyři základní standardy. Měla by podporovat hormonální rovnováhu, psychickou rovnováhu, imunitní systém a měla by být protizánětlivá. Je důležité vědět, že povaha některých látek obsažených v potravinách je protikladná a vzájemně neslučitelná. To může mít negativní vliv na vychýlení životně důležitých orgánů z rovnováhy a působit nám zdravotní obtíže a rychlejší stárnutí organismu. Pokud se tedy chceme dožít vysokého věku ve zdraví, měli bychom znát základní principy metabolicky vstřícné stravy a trvale se jimi řídit,“ říká Barbora Wolfová Balcarová.
Vhodně vybalancovaná strava funguje jako přirozený ani-aging. „Strava je v tomto případě opravdu mocná, protože se podílí na buněčné výživě těla a tím ovlivňuje i rychlost našeho stárnutí,“ říká Barbora. Strava obsahující ve velké míře čerstvé, průmyslově neupravené potraviny ve vhodných kombinacích a poměrech zároveň pomáhá udržovat na minimu zánětlivé procesy v těle. Tomu, abychom maximálně využili živiny z každého jídla pro výživu buněk, ale často brání nevhodné kombinace a poměry potravin a také způsob, jakým je jíme.
Co bychom tedy neměli kombinovat? Každý pokrm by měl obsahovat pouze jeden hlavní zdroj bílkovin. „Kombinace jednoho druhu bílkoviny s dalším je nevhodná. Různé bílkoviny se totiž různě tráví. Každá bílkovina obsahuje jiný poměr esenciálních aminokyselin. Metabolic Balance využívá ve svých plánech převážně potraviny s vysokou biologickou hodnotou a doporučuje v jednom jídle použít pouze jeden hlavní zdroj bílkovin, aby se zabránilo případnému nežádoucímu snížení biologické hodnoty a tím i případnému překyselení. (Biologická hodnota stanovuje, kolik gramů tělesných bílkovin může být vytvořeno ze 100 gramů proteinu v potravině.) Kombinace vícero druhů bílkovin v jednom jídle tedy negativně ovlivňuje trávení a vstřebávání živin z potravy a zatěžuje celý trávicí systém, což může mít za následek ukládání tuků nebo autoimunitní reakce těla,“ vysvětluje Barbora.
Další nevhodnou kombinací je bílkovina + škrob. Koncentrovanou bílkovinnou stravu, jako je například maso, ryby, vejce či sýr, bychom měli jíst pokud možno odděleně od stravy bohaté na škroby, kam se řadí mimo jiné běžné pečivo a přílohy. „K trávení bílkovin potřebujeme kyselé vnitřní prostředí, k trávení škrobů naopak zásadité vnitřní prostředí. Když sníme současně bílkovinu a škrob (škrob je nejčastěji v přílohách a pečivu), tedy dvě potraviny s různými požadavky na vnitřní prostředí, stává se jejich trávení prakticky zátěžové,“ dodává výživová poradkyně.
Co a kdy jíst, tak aby nám to nejvíce prospělo? Ve zkratce: náš talíř by měl ideálně obsahovat pouze jeden hlavní zdroj bílkoviny, mix zeleniny a přílohu v podobě celozrnného žitného chleba. Pokud máme chuť na něco sladkého na závěr, můžeme si dát kus ovoce (jen jeden druh). Metabolic Balance dále doporučuje jíst pouze 3x denně (snídaně, oběd, večeře) a dodržovat mezi jídly alespoň pětihodinovou přestávku. Mezitím bychom měli pít pouze čistou vodu a poslední jídlo je nejlepší sníst nejpozději tři hodiny před tím, než jdeme spát. Barbora dále radí omezit běžné přílohy a výrobky z mouky: „Jako přílohu preferujte celozrnný žitný chléb. Omezte také potraviny s vysokou glykemickou zátěží, které jsou prozánětlivé.“
Barbora Wolfová Barcalová
Poradkyně Metabolic Balance