Za vším stojí byznys

 

Avokádo kdysi konzumovali především v tradičních zemích svého původu. To se ovšem změnilo a dá se říct, že toto zelené tropické ovoce se stalo moderní záležitostí. Vždyť vypadá skvěle a je jak stvořené pro fotky na sociálních sítích. Navíc je chutné, zdravé, snadno se zpracovává a koupit jej můžeme prakticky po celý rok. Tak proč si ho nedopřávat ve velkém?

Důsledkem toho vznikají v Mexiku obrovské avokádové plantáže, kterým ustupují i některé kávové farmy. Na rozdíl od kávy, která je dlouhodobě udržitelná a nepředstavuje pro přírodu velké riziko, jsou avokádové farmy doslova malou přírodní katastrofou. Aby mohli místní reagovat na obrovskou poptávku po tomto ovoci, odnáší to příroda. Tamní situaci bychom mohli přirovnat k pěstování řepky u nás. Místním farmářům se nevyplatí pěstovat nic jiného než avokádo, po kterém je obrovská poptávka. A tak se snaží obcházet zákony, jak jen to jde. Dokonce vypalují borové lesy, aby místo borovic mohli zasadit avokádovníky, ze kterých budou mít spoustu peněz.

Pěstování avokáda je pro půdu devastující. Kromě toho, že vytlačuje jiné prospěšné hospodářské plodiny, vysává z půdy prakticky všechnu vodu. Jen pro zajímavost, jeden avokádovník spotřebuje přibližně 600 litrů vody týdně.

Pomoci by mohla certifikace a osvěta

Z historického hlediska se nejedná o nic výjimečného. Lidé se vždy snažili „urvat“ z přírody, co jen jde. Rozdíl je ale v tom, že dnes je planeta doslova přelidněna a konzumace všeho nebývale vzrostla. Navíc teorie přejídání na rozdíl od našich předků, kteří byli odkázáni pouze na to, co jim dala příroda, se značně změnila. Dnes máme všeho dostatek. Ovoce a zeleninu mnohdy nahrazujeme přeslazenými jídly, maso smažíme, tukem  ešetříme a jídlo se pro nás stalo samozřejmostí. A kdo má dost, chce ještě víc. Na druhou stranu je moderní jíst zdravě. Takže když se objeví superpotravina, která je navíc chutná, proč si ji nedopřávat ve velkém? Avokádo splňuje vše do puntíku, a ještě perfektně vypadá.

Jaké je tedy řešení? Podle odborníků by mohla pomoci certifikace, která funguje také u kávy. Mohli bychom tak poznat, které avokádo je „hodné a férové“, a které naopak „zlé a špatné“. Problém vidí také v tom, že konzumenti nevidí podmínky, v jakých se avokádovníky pěstují. Známe pouze výsledek, kterým je vynikající a chutné ovoce. Tomu se pak jen těžko odolává. Naštěstí osvěta v tomto hledisku funguje a někteří restauratéři se rozhodli bojovat tím, že avokádo vyřadili ze své nabídky. Je důležité lidem připomínat, za jakých podmínek je to vynikající a krásné avokádo pěstováno, a jaký má dopad na naši planetu.

Sečteno a podtrženo, avokádo je zdravé a chutné. Není třeba se ho vzdávat úplně, ale jak se říká,
všeho s rozumem.